Монодрама „Књига о Милутину" Данка Поповића 31. јануара ће бити изведена 250. пут! Представа коју је режирао Егон Савин до сада је погледало више од 45.000 људи на сцени Звездара театра, а овај број је и већи када се узме у обзир и више од 80 гостовања у земљи и иностранству.
Комад је настао по књизи Данка Поповића "Књига о Милутину", која је најчитанија књига послератне срспке књижевности.
Поводом јубилеја преносимо вам део из публикације Звездара театра „На радост публике“ о томе како глумац Ненад Јездић доживљава Милутина.
Фото: Јаков Симовић
- Милутин је идеалан Србин. Милутин је некако тако исписан, он је неки замишљени имагинарни идеал који ми антрополошки, генетски носимо у себи. Имамо ту меру идентификације, са том чашћу, са тим поштењем, са том емотивношћу, са том емпатичношћу његовом спрам свих тих жртава, спрам целог апсурда тог рата, и тог страдања, и те голготе. И наравно, увек је узбудљиво кад имаш један час историје, која није она конвенционална историја, коју су ти као младом човеку сервирали победници, односно губитници. Ми смо овде увек, као народ, располућени између идеологије победничке и губитничке, и увек су се те идеологије ломиле о кичму српског сељака, тог имагинарног Милутина – истиче Јездић.
О раду на представи, припремама, симболици текста који Јездић скоро два и по сата изговара на сцени, причао је и редитељ Егон Савин.
- Једноставно, реч је о једном апсолутном препознавању, када се глумац, лик и садржај у потпуности синхронизују. Ми смо то припремали две и по године. Монодрама, један човек на сцени који треба да издржи све то време и да савлада шездесет страна текста. Дакле, то је један минуциозни рад. Око сваког детаља смо се добро помучили. У Архиву Србије сам нашао документе и фотографије о којима Милутин прича. И док он прича, иду слике, као неки час из историје, али из угла једног необразованог али мудрог човека. Једног сељака, који види тај рат из специфичне перспективе. Здраве, људске перспективе, са невероватно прецизним, јасним опажањима грешака, од оних које су направиле славне војсковође, до неких због којих су многи људи узалуд страдали, што ниједан образовани историчар није потцртао – каже Савин.
Аутор сценографије и костима за „Књигу о Милутину“ је Весна Поповић, композитор је Бора Дугић, а адаптацију текста потписује сам редитељ, Егон Савин.
У фебруару ће представа бити изведена 2, 4, 6, 7, 8, 15, 16. и 26. фебруара на матичној сцени, као и на четири гостујуће сцене - 10.2. у Новом Саду, 12.2. у Новој Вароши, 13.2. у Пожеги и 21.2. у Темерину.